Subtitles for LinuxDays 2016 - Building a free software based development environment - F. Preinstorfer

14   0   0  
  Pause sub
Па ви се заблагодарам за кои доаѓаат во мојата
презентација јас ќе одам да се зборува за
изградба на слободен развој на софтвер
животната средина или цевковод за мал
компанија во основа тоа е дел од она што
имаме и ние изградена во текот на последните три
години на нашата компанија
Моето име е одгледување на растенија посилно сум
системи инженер во мала Австрија
стартување компанија и тоа го правиме лабораторија
тестирање на опрема за целулоза и хартија
индустрија, значи, во основа да се изгради уреди
што ги продаваат на клиенти и тие
корисниците го користат за да ги тестираат некои аспекти
на пример хартија, така еден тест
ќе биде колку вода да парче
хартија апсорбираат вид на уреди ништо
особено фенси од гледна точка на технологијата
поглед ние сме со користење главно C ++ па повеќето
на меки на третина од тоа што е напишано во
C ++, тогаш постои Пајтон 3 и
очигледно на гликоза кои ви се потребни
насекаде ќе основа страст и
сите 15
знаете ли пред навистина сакаме да се
се зборува за гасоводот би сакал да
се воведат некои од условите кои
имавме и оние кои се само некои од нив
Мислам дека е важно да се добие вашиот
чувство на на она што е потребно најмалку
за нашиот случај употреба, па една важна
барање беше да се офлајн поддршка
нашите седиштето на компанијата се наоѓа во
Австрија во селата, а тоа е
всушност убаво ако се погледне на прозорецот
а тоа може да се види тревата во
планините и во основа тоа е случај
но тоа не е од корист во случај да сакате
соодветна интернет конекција, па ние имаме
бавна интернет конекција и прилично
тик сакате да, па ние не се потпираат подобро
премногу на Интернет, што ќе биде
тоа ќе биде добро за нас
Друга работа е што ние знаеме од минатото
тоа што е доста корисни за да не
зависи од ниту една машина за инвеститорот
некаде Сигурен сум дека повеќето од вас имаат
слушнале
приказните или сте го виделе со вашиот
свои очи дека некои лаптоп некои машина
во некои канцеларија од некои инвеститорот е
всушност најважниот аспект на
на компанијата, бидејќи без тие
без овој лаптоп одредени производи може да
се градат насекаде
Јас не знам дали некој е толку сите нешта
како тоа, но јас сум ги видел и тие се
не е толку голема за да имаат за да можеме подобро
се подготви за тоа
Друга работа е што треба да биде лесно да се
користење и лесен за користење средства треба да се користи
алатки и ние треба да им обезбеди на програмерите
алатки кои тие се задоволни со
Значи, ако ние сме со користење добие тоа ќе биде голем
ако инвеститорот може да комуницирате со
гасовод и диригира нафтоводот или
поголемиот дел од гасоводот од само со користење стапите
фер доволно
и друга работа е што треба да биде
разбирливо ми се чини дека е сосема
важно за Вграден на животна средина кои
што корисниците можат да го разберат што тие не се
треба да се добијат сите вечноста голема
детали за тоа, но треба да ги разгледаме
во неа, и тие треба да се каже добро знам дека
изграден овој пакет и тој отиде од овој
машина за оваа машина оваа машина и
ова се случи тоа ќе биде што ќе
да биде фер доволно
а исто така има разбирлива
Гасоводот значи дека тоа е исто така еден hackable
па тоа може да биде лесно може да се менува и
Прилагодената колку што е потребно сакам да им даде
можете многу минимална преглед на она што
имаат
тоа е далеку од тоа да биде завршен, но тоа
ги содржи најважните аспекти кои
се потребни за овој 20-минути разговор толку
Јас сум ќе даде краток вовед
сите делови тука, а потоа јас ќе
ви овозможи со некои употреба случаи, со цел
да го добиете чувство на тоа што е
е можно, па сакаме да започне во
дното остане тука каде што имаме
инвеститорот лаптоп може да биде нешто што
Linux Windows машина кутија Mac кутија
што нема одредени барања
на таква машина основа на програмерите
треба да се чувствуваат удобно
со добивање на своето дело го сториле тоа можеби 90
можеби можеби максимум и некои контрола на верзии
систем ќе биде ќе биде доволно за да се добие
започна од таму ние решивме да се
Трансферот се скут како нашиот како складиште
управување со сервер или социјализам верзија
систем за контрола, затоа што го користат
внатрешно многу ни се и ние како
мислам дека е тоа е тука да остане така читаме
па ние сфатиле дека тоа ќе биде одлично ако ако ние
има нешто што очигледно го поддржува
добие и, исто така, им овозможува на програмерите да се користи
оружје за да се соочи, ако тие сакаат да се затоа што
некои програмери не се чувствуваат дека штедењето
со со со командната линија, а можеби и
некои задачи се многу лесно да се направи на таков
веб интерфејс, така што јавуваа дека ќе
да биде добар круг ќе биде ќе биде одличен
алатка тука и ние сме сосема задоволни со
избор, всушност, тогаш кога ќе
почна тоа беше тоа беше малку груб, но
сега таа се чувствува таа се чувствува прилично доста
доста добро да се користи од таму ние се приближуваме
во текот на резервоарот е тука во средината еден
тука сме избрани Џенкинс, бидејќи јас бев
навикнеш на него и Мајк / процесот што
работи
во ред и тоа е слободен софтвер тоа е во ред
користење Џенкинс понекогаш може да ви
Џенкинс може да ви даде некои главоболки ако
вас, ако не го користите како господар само
систем, па ако сакате да го користите Џенкинс
ќе е подобро да бидете сигурни дека користите изгради белешки
и не се изгради ништо на Џенкинс
се препушта Џенкинс на сите
оркестрација и сите други
известување и изработката и таму ќе
да има ќе биде доволно, но не на
се базира на други машини и тоа е
каде што имаме неколку изгради носот право
тука законот нешта што се изгради C ++
Пајтон проектот проекти тие трчаат единица
тестови што се интеграција тест што
е потребно
од таму имавме во текот на молба и
молба е на Деби n верзија компатибилен
трудот складиште сервер, па затоа решивме да
брод нашиот производ како збир на Дебиан
пакети и тоа е најприродната и 22
брод Debian пакети во и во
редовно Debian складиштето и така да
потребна алатка за да се справи со пакети и
некои од нив се на располагање и ние се држиме
со молба, бидејќи мислиме или во нашиот
доживее тоа се вклопува нашата употреба случај најдобар па
тоа е мислам дека тоа е напишано и да си одат
зрели Мислам дека е така и тоа е доста корисна
да се користи тој има голем број на функции и јас
мислам дека ќе го добиете најмногу од книгата, всушност,
прави на десната страна на испари
десна страна на тоа тука ќе имаме
краток испрекинатата линија тоа значи дека некои
мрежа сегрегација па ние имаме најголем дел од
на овој поплин во нашата внатрешна мрежа
или, всушност, сето тоа поголемиот дел од него и на
десната страна на надворешните
мрежата имаме некои надворешни ретровизори
а тоа е во основа мотор X, па моторот
секира се наоѓа на издржување на складиштето за нашите
клиенти и ние да има повеќекратни инстанци
на од тоа овде така да јас изоставени некои
од смешни работи, всушност, и некои од
на корисни работи, на пример, ние, исто така,
имаат сервер превод па преведувачи
всушност, може да се преведе целата наша
софтвер со користење на еден единствен веб-
интерфејс, ние ги користиме на веб за тоа, но
тоа е тоа е всушност убаво обезбедува вашиот
Твитер подигање веб интерфејс, тоа е
доста лесен за користење, но тоа не е толку
важно за овој разговор, но само за да
да ви даде идеја дека ова е навистина
најважните компоненти на
поплин, па сакам да започнете со
употреба случај и оваа употреба случај е да се изгради
и отпуштете
стабилна парче софтвер, така претпоставуваме
дека инвеститорот тука на неговиот лаптоп
има едно складиште и тоа што содржи
на стабилна верзија на софтвер и, исто така,
ги има сите информации на Debian пакетот
во него, па ова складиште е во основа
подготвени да се изгради Добро па што инвеститорот
треба да се направи е во основа се извршат својата
извршување на моменталната состојба на
складиштето на гранка издание на оваа
случај јас го нарекуваат сега објави очигледно
може да има многу повеќе, но за ова
пример ослободува доволно и од добрите
таму сите инвеститорот треба да направите е да се
им помогнам на ова складиште за да се добие љубов и да добијат
Регистрација не е само на влезот во оваа
гасоводот, но, исто така, треба да или е оној
машина која е всушност одговорен за
архивирање на сите изворниот код, па ако
имаат обврзува на гранка за ослободување и и
на гранка што потенцијално може да биде
предаден на клиентот
тоа ќе биде многу препорачливо, ако се направи
сигурни дека тоа се посветат никогаш оди
далеку повторно
па се што ви обезбедува со функција
кој се нарекува заштитни гранки и
можете да го конфигурирате врз основа на проектот
врз основа на проектот и тоа ви овозможува да се
заштита на одредени гранки од тоа да биде
брише и принудувањето притисни за да
дека програмерите можат да разчиствате може
разчиствате гранки и од таму имавме
над 22 Џенкинс во основа се добие лап
Џенкинс известува за промените во
одредени складишта со помош на користење на тоа
книга, па ова е Каменот што го
стандард добие лабораторија API што функција
во основа известува Џенкинс еј јас Џенкинс
има некои промени тука можеби сакате да
направи нешто со неа
така Џенкинс на негова страна има една огромна листа
на проекти што ја гради таа го гради за
пример C ++ проектот за гранки порака
таа го гради Пајтон проектот, како што се ноќните
верзии она-што Џенкинс основа
знае како да се изгради работи, така што е потребно за
информации од добар круг и известувања ред
ова е C ++ проектот и тоа е всушност
кои доаѓаат од гранка ослободување па јас треба да
изградба на ослободување во основа, така Џенкинс на
неколку чекори и тие се во основа
избирање на една од изградба не обезбедување на
вграден чиста изгради на животната средина го правиме
не споделувајте други изградена средина преку
сметки, така што бидете сигурни дека секој софтвер
секој пакет е вграден во чиста
и минимална животната средина, ако сте
заинтересирани сме со користење на Дебиан Џенкинс
поим за тоа што е убав комплет на
во основа школка скрипта која апстрактни
далеку многу гнидав и тврд
детали за Debian пакување користи кога
го користите Џенкинс Џенкинс сметки на
пакет или вграден сметките извор за
изградба на бинарни пакети работи тестови на
пакети и по изградбата јазол е
тоа го прави собира сите што резултатите
собира градител артефакт и
му овозможува на корисникот со нешто како
графикони и извештаи дека е она што секој
сака да има, па ова е вистинскиот
место каде што инвеститорот може да се погледне на
моменталната состојба на овој проект, така што можете да
да погледнам во него и да каже ова е во ред
дваесеттиот изгради пакет своите
градители чиста имаме 20 единица тестови и
и тој може да тој може брзо да ги разгледаме во
тоа и на состојбата на тоа и тоа е
исто така, на местото каде што можете да го прилагодите
доста па ако на пример изградена
документација кислород постојат некои
предупредувања и кислород, или во кислород
сметка
заклучи дека сакате кои можеби ќе сакате
да ги погледне и ова известување и
и графики карактеристика на Џенкинс ќе биде
на вистинското место да се визуелизира како
промени како детали, така да претпоставиме
дека зградата успешна и еден од
изградба на артефакти е всушност бинарен
Debian Debian пакети или пакет од
таму
Џенкинс зема пакетот и го фрла на
молба и молба се погледне на
дојдовни пакетот и изградба
информации кои се пренесуваат со него
и известувања Известување
ok ова е ова изгледа како порака
пакет, бидејќи тоа доаѓа од
гранка ослободување од оригиналниот стапите
обврски за да се добие ослободување гранка, така што
вели во ред Знам како да се справи со
соопштенија јас ќе одам да го земам и го стави
во мојата нестабилна дистрибуција или
складиште за тоа, за тоа прашање, така
тоа значи дека еден или сите пакети
кои се изградени во суштина се полнети
во една единствена прозорци складиштето молба
дистрибуција имаме неколку од оние
и јас сакам само накратко да добие повеќе
или во текот на различни дистрибуции кој
имаме имаме на пример нестабилна ние
имаат тестирање и имаме стабилна и
тие им служи на различни употреба случаи па
нестабилна еден е е дистрибуцијата дека
пакети се фрлени во цело време, па
ако инвеститорот го прави ново издание на
секој пакет се полнети во нестабилна
сега во одреден момент во времето што во основа
сакате да брод софтвер за корисниците
Во спротивно ќе биде наскоро надвор од
бизнис, па во еден момент во времето кога
инвеститорот треба да се одлучи во ред, тоа е
доволно добри за да во основа се во
тестирање и тестирање значи дека нашите
тестирање Министерството за ОК одделот може да
почне да се погледне на моменталната
состојбата на
аудитивни така што тимот пример, може да
Тест дали инсталира од овој
складиштето работа ако надградби да работи ако на
пакети се целосно доколку карактеристиките
се работи ако сите прозорци, кои се
потребни се ставени во функција и је
од таму ние се бара да се Q18
во основа на проектот на работа Џенкинс и Марк
дистрибуција на тестирање како стабилна и
стабилна значи дека тоа се одразува на
надворешни складови на надворешната
огледала, па еднаш член на ОК вели во ред
ова оваа верзија на тестирање
складиштето е доволно добро тоа може да биде
испорачуваат до корисниците, тој може да пазар на
стабилна и се танцува надвор
надвор од складиштето, па ова е
комплетен преглед на на целата
гасовод и сакам само да брзо да се добие
на со еден или два други случаи Употребата како што е
и да ви даде впечаток на
што е што е можно
па пред сакам брзо да се сумира што
имаат пакет извор стабилна рака со
Debian информации за пакување во него
испрати овој пакет да се се добие лап
Прв забележав Џенкинс Џенкинс изгради
софтвер имаме бинарен Debian
пакет, кој е во моментов молба и
Откако тоа се капе долу низ нафтоводот
преку нестабилна тестирање и стабилна тоа
порано или подоцна ќе го погоди на корисникот
во некој момент и обично кога тоа
се случува на клиентите ќе се пријавите кутија
се надевам дека тој го прави тоа во нашиот случај тие го прават тоа
ајде да одиме на со уште еден пример и
да претпоставиме дека во ред, како клиент извештаи
пари и да претпоставиме дека во ред
на man-страници водат за исчезнати од Дебиан
пакет оние долари обично не се
пријавени, но да претпоставиме за ова
пример за тоа дека е толку инвеститорот е
со задача ред молам на страната за мајка да
овој пакет, а сега тој го прави тоа што тој го создава
глув гранка основа глуви и ги
било името може да биде глув за пакување
пример, а потоа тој ќе почне да работи на
пакетот и тој може сега очигледно
се изгради сè од себе што може
изгради биле пакувани локално тука на
сите тест единица локално Пикард проверка
кодот покриеност на локално ниво за сите
работи, но нема потреба да се затоа што тој
исто така може да им помогнам на овој вработени оваа смрт
пакување гранка тука само да се нагоре
повторно и нека љубовта се направи на работа за него
или пак вториот гасовод се направи на работа, така
станам повторно забележите Џенкинс Џенкинс
знае како да се изгради пакети станува збор
од друга гранка, но навистина не
работа, со тоа се создава пакети и повторно
Џенкинс занаети и известување, така корисникот
сосема може да се прилично лесно да самото место на пример
Инчеон предупредувања и линч е алатка
кои можеби ќе сакате да се користи во случај
сте со користење на Debian пакети што е е
на Линтер за Дејвид пакети и тоа може да
ве извести за нешта како ред има
бинарни во овој пакет и се водат за исчезнати
man-страница, така да претпоставиме утрово
не е нема и на законот е да се изгради
Нејзината OK, па покрај графикони и
известување ние, исто така, треба да имаат
Debian пакетот и во овој момент тоа е
повторно фрлени против молба и грдото
вели дека во ред, тоа е тоа е пакет на Дебиан
тоа е всушност убаво, но тоа доаѓа од
некои гранка која не знам што изгледа
како што доаѓа од дефиниција за пакување
Јас не сум тоа земајќи па затоа во основа се фрли
тоа далеку па може да се каже ова е во ред
ова е прилично бесмислен пример
Да, но тоа е основа за градење
други работи врз кои се на крајот
да биде доста корисно кога имате
нив на пример со користење на овој овој
гасовод и користат единствена точка на
молба да одлучи дали или не пакети
треба да го погоди складиштето ви овозможува да
ги правите нештата како во ред можеме да направиме ноќните
обнова на сите пакети на Дебиан во секое
времето никогаш не ќе го погоди складиштето
но можеме да забележиш работи како промена на
pis или нема пакети или кршење на
пакуваат со со вакви такви случаи
уште една интересна фактори и сакам
само накратко скок на кои
бидејќи јас веќе сум со текот на времето, но само
да ви даде впечаток
Таа, исто така ви овозможува да се обезбеди употреба
случаи како на пример, зошто да не се создаде посебна
дистрибуција на серверот за аплети кои
се нарекува дефиниција пакување и ако се погоди
таква различни позитивни ако ако a
пакет хитови како складиште што може
оди до смрт пакување е ова
Во овој пример, така што не оди премногу
нестабилна тоа не одат да се пакување
и од таму имаме редовна кабината и
складиштето, па тоа може да се користи за внатрешно
од страна на ОК оддел може да се користи од страна на
се програмери и тоа им овозможува за
пример за да се направи големи refactorings без
кршење нестабилна за два месеци или
три месеци, бидејќи инвеститорот може да се
изберете кој било извор пакет, кој го сака или
складиштето дека сака пробие на него
и да се поттикнат да се изврши не нема да се ослободи
гранка, но на познат гранка развој
и сите пакети кои се надвор од
овој познат гранка развој хит оваа
многу складиштето и никогаш
некогаш одат на клиентите, но дека би
ни овозможи некои некои големи внатрешни
тестирање и еднаш на refactoring е направено
работата може едноставно да се спојат за да
порака пракса и ќе го има првиот
користете случај повторно, па очигледно моето време е
Over право сега сакам да се само многу
брзо да се оди над да се оди во текот на неколку
лекции кои ги научивме
можеби тие се корисни за вас ќе биде
прекрасно, ако јас ги знаела пред
Првиот е подобро да бидете сигурни дека ќе
имаат многу лесен за употреба нафтоводот и
лесен-за-користење средства за инвеститорот точка на
поглед ако сте го користите стапите во вашата компанија
бидете сигурни дека нафтоводот е
контролира и употребливи добие само така
Ако имате ако ви се потребни вашите
програмерите да се постави Џенкинс за нивната
сопствен софтвер зграда, која може да биде
прашање, бидејќи некои програмери дури и ако
тоа е политика на компанијата што треба Џенкинс
да се користи за градење на некои програмери
ќе кажам Да го игнорира
ред други ќе велат Да, јас ќе одам да се
се Џенкинс за градење, но јас никогаш не сум
слушнале за единица тестови и не ми е грижа
за графикони за единица тестови ред ред
останатите ќе каже добро знам како да се
како да ги анализираат резултатите од единица за тестирање che
со Џенкинс тоа е добро и дека е среќен
но тој заборави дека постои на пример
кодот покриеност, како и тоа дека ќе биде
Одлично е да бидете сигурни дека тоа може да се
апстрактни далеку од инвеститорот и вие
не се бара од инвеститорот да го конфигурирате
Џенкинс тој може да се погледне во него
без проблем, но во основа тоа е подобро да се
се грижат за него или неа, мислам дека тоа е
важно да се добие услуги и работи
вистински брзо, па не не се изгради сите
карактеристиките кои мислите дека се
важни и корисни, но се започне со
најважниот и да се обезбеди дека
барања да се промени со текот на времето mmm
тие се менуваат многу често се повеќе и повеќе и
подобро да се подготви себе си за тоа и
Мислам дека најдобрата подготовка за
менување на барања е да се автоматизира како
колку што е можно и автоматизација значи ред
Јас сум се користи ansible употреба кукли готвач
она што треба да се направи на вашиот сервер
конфигурација, но не престануваат да постојат
затоа што на пример се силни обезбедува
API беа сите проекти един може да биде
конфигуриран програмски па постои
нема потреба да се оди преку прилагодувањата на
неколку стотици проекти и бараат и
и уредување членство во групата или уредување на куки
или нешто слично што може да биде
автоматски далеку и тоа треба да биде
автоматски начин
Друга работа е ако сте со користење Џенкинс
има проекти како Џенкинс удар
градител јас не знам дали тоа е ако луѓето
знаат тоа, но јас мислам дека тоа е многу корисно
бидејќи имаме неколку Јас не сум за
илјади проверка продавници и менување
еден дел од работата бара од нас на
минута го направите тоа рачно и може да
да се забавуваат во следните две недели, па ако
сте со користење на сет користење Џенкинс бидете сигурни
Вие никогаш не допирајте интерфејс Конфигурирај
на тоа, освен за тестирање очигледно и
Последната точка е подобро да го изберете вашиот
алатки мудро
почнавме со друг складиштето
сервер и без кандидатот многу многу
евалуација бидејќи мислевме дека ние сме во ред
се познати од минатото и тоа е во ред тоа што
прави својата работа, но ние сме погодени ограничувања
доста брзо, а всушност кога ќе се
изградба на ваков гасовод следат евроинтеграциите
со текот на времето и мислите дека тоа е во ред
само еден да биде повреден во нив од една
Debian складиштето серверот не може да биде
дека е тешко да рипувате дека се, но, всушност, ако
постојат пет други услуги кои
зависи од него и некако се интегрираат со
дека тоа е се што станува незгодно
ok, па дека тоа е од мојот говор благодарам
многу за слушање
Ако имате било какви прашања
можеби ќе ги прашаат своите информатор четири
минути или може да се најдат на контакти
детали за мојата веб страница
во ред благодарам
да молам
погледнете подолу јас сакав да прашам
Настрана од овие алатки за развој се
има некои други делови на слободен софтвер
за да го користите од нашите други аспекти на
вашиот бизнис, како сметководствени јадро
односите со клиентите можеби или проект
управување со одлични прашање
ние сме во моментов мигрирање далеку од
комерцијален планирање на ресурсите
систем на слободен софтвер е таа
наречен Тритон Јас не знам дали ако
знаеме дека право ќе биде барем на
алатка за избор за нас во моментов мислам дека
не сум сигурен мислам дека се вика новиот
здравје, на кои е изградена врз обиде на, така
можеби ќе сакате да се погледне за нов здравјето
да се добие демонстрации и да се погледнеме во она што беше
можно
Ве молиме да ми треба за презентација и
Преглед Некои унифициран модел на разгранување
едуцираат нешто слично тоа за кој вид на
дека имаме ние имаме разгранување
модел да и се базира на ослободување
имиња внатрешно па тоа е она што јас го
презентирани овде е всушност сосема
минути фиде еден имаме неограничен тешко
да се објасни
значи, во основа имаме имаме за јавноста
на секои неколку години и тоа не може да се ослободи
на секои неколку години дека имаат имиња
и под тоа име имаме објавени
гранки и имаме развој
гранки и имаме гранки пакување
и сите вид на работи, па да правиме
и ако сте заинтересирани да дојде кај мене
потоа и јас ќе објаснам во детали
да ви
Да добредојде
Ве молиме да је, како да се справи со
како дури и да е навистина стар учител
како три недели
се обиде да се интегрира со бендот
објавен како неделно или исто како и обидете се да се
се спојат овие стари гранки новата верзија
кои повеќе функции додадени од страна на уникатен
на начин и кој може да предизвика други
вид на кутија
ok, па прашањето е кога ние кога сме
имаат такви долги гранки развој кој
ние ги користиме, а потоа ние ќе се пакуваат
посебно дали ние ги спои назад
и, всушност, да, ние тоа го правиме во основа
rebase па што хитови на развој
гранка не е важно за нас, па ние r
постојат многу многу комитети кои се
само работа напредок работи како што
и кога ќе се вратам на мајсторот или да
гранка ослободување Тие обично се отфрлени
во логички запишувања со соодветна извршат
пораки, а потоа целиот цевковод е
доградувани или софтвер е изградена така
она што не го направите е да не го земеме
развој Debian пакети што погоди
развојот на складиштата и да ја преместите во
на нестабилна или стабилна складиштето за да можеме
бидете сигурни дека сите гради всушност ги користат
патот со изданија во таму, па ние
никогаш не се бинарни пакети за Дебиан
глуви за она што сите ние сме секогаш
обнова на вид на работи
добро

Share this subtitle


Description

This talk will cover how to power the development infrastructure of a small (non-cloud) company using free software. I present the goals and our requirements for the infrastructure and dig into some interesting parts, including: * Using a free software pipeline to get from code to the final product. * Discuss the use of free software alternatives to proprietary solutions. * Why the work on infrastructure is never finished. * Lessons learned